All for Joomla All for Webmasters

Wimbledon Wednesday order of play: Andy Murray versus Jo-Wilfried Tsonga and Roger Federer versus Marin Cilic

uny5vkoxfqk.jpg

Wimbledon Wednesday order of play: Andy Murray versus Jo-Wilfried Tsonga and Roger Federer versus Marin Cilic

andy-murray.jpg

The men’s singles quarter-finals headline Wednesday’s action at Wimbledon as both Roger Federer and Andy Murray decide to try Center Court within their bid to achieve the final-four of the year’s championship.

Following the women required center stage on Tuesday, Wednesday sees the turn of tha last eight remaining male competitors to fight it, fully conscious that the planet # 1 and favourite Novak Djokovic has already been from the tournament. Federer opens proceedings on Center Court as he assumes Marin Cilic at 1pm, with Murray set to follow along with because he clashes with Frenchman Jo-Wilfried Tsonga.


Read more

On Court 1, Djokovic’s conqueror Mike Queerey faces sixth-seed Milos Raonic, using the final quarter-final seeing Tomas Berdych and Lucas Pouille collide.

There’s lots of British curiosity about the different doubles’ matches on Wednesday too, with Johanna Konta, Jonathan Marray and Anna Cruz for action on Court 2 and Jamie Murray featuring on Court 18.

(All times BST, seeds in brackets)

Centre Court

13:00: (3) Roger Federer (Swi) v (9) Marin Cilic (Cro), (12) Jo-Wilfried Tsonga (Fra) v (2) Andy Murray (Gbr)

Court 1

13:00: (28) Sam Querrey (USA) v (6) Milos Raonic (Can), (10) Tomas Berdych (Cze) v (32) Lucas Pouille (Fra)

wimbledon.jpg(GRAPHIC NEWS)

Court 2

11:30: Johanna Konta (Gbr) & Maria Sanchez (USA) v (5) Timea Babos (Hun) & Yaroslava Shvedova (Kaz), Jonathan Marray (Gbr) & Adil Shamasdin (Can) v (12) Treat Huey (Phi) & Max Mirnyi (Blr), Neal Skupski (Gbr) & Anna Smith (Gbr) v (14) Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pak) & Yaroslava Shvedova (Kaz), Anna-Lena Groenefeld (Ger) & Kveta Peschke (Cze) v (10) Raquel Atawo (USA) & Abigail Spears (USA)

Court 3

11:30: Melanie South (Gbr) & Anne Keothavong (Gbr) v Martina Navratilova (USA) & Selima Sfar (Tun), Michaella Krajicek (Ned) & Barbora Zahlavova Strycova (Cze) v (4) Ekaterina Makarova (Rus) & Elena Vesnina (Rus), (11) Raven Klaasen (Rsa) & Rajeev Ram (USA) v (2) Bob Bryan (USA) & Mike Bryan (USA), Jiri Vesely (Cze) & Katerina Siniakova (Cze) v (9) Radek Stepanek (Cze) & Lucie Safarova (Cze)

Court 5

11:00: (10) Yunseong Chung (Kor) v (5) Denis Shapovalov (Can), (1) Olesya Pervushina (Rus) v Alexandra Sanford (USA), Charlotte Robillard-Millette (Can) & Karman Thandi (Ind) v Georgina Axon (Gbr) & Lauryn John-Baptiste (Gbr), (1) Olesya Pervushina (Rus) & Anastasia Potapova (Rus) v Paula Arias Manjon (Spa) & Seone Mendez (Aus), Varvara Gracheva (Rus) & Elena Rybakina (Rus) v (2) Amanda Anisimova (USA) & Alexandra Sanford (USA)

wimbledon-women.jpg(GRAPHIC NEWS)

Court 7

11:00: (7) Alex De Minaur (Aus) v Daniel Altmaier (Ger), (4) Mate Valkusz (Hun) v (16) John McNally (USA), Lev Kazakov (Rus) & Pavel Kotov (Rus) v (7) Alex De Minaur (Aus) & Blake Ellis (Aus), (8) John McNally (USA) & Jeffrey John Wolf (USA) v Trent Bryde (USA) & Evan Furness (Fra), Siqi Cao (Chn) & Chiara Lommer (USA) v Mariam Bolkvadze (Geo) & Caty McNally (USA)

Court 9

11:00: Piotr Matuszewski (Pol) v (3) Felix Auger-Aliassime (Can), Mariam Bolkvadze (Geo) v (8) Sofia Kenin (USA), (10) Olga Danilovic (Ser) v (7) Dayana Yastremska (Ukr), Lukas Klein (Svk) & Yosuke Watanuki (Jpn) v Piotr Matuszewski (Pol) & Kacper Zuk (Pol), (8) Jodie Anna Burrage (Gbr) & Panna Udvardy (Hun) v Maria Lourdes Carle (Arg) & Melany Solange Krywoj (Arg)

Court 10

11:00: Khumoyun Sultonov (Uzb) v (2) Ulises Blanch (USA), (6) Bianca Vanessa Andreescu (Can) v (9) Usue Maitane Arconada (USA), Ben Draper (Gbr) & Jack Molloy (Gbr) v Ulises Blanch (USA) & Vasil Kirkov (USA), Tatiana Pieri (Ita) & Lucrezia Stefanini (Ita) v Ali Collins (Gbr) & Francesca Jones (Gbr), (4) Usue Maitane Arconada (USA) & Claire Liu (USA) v Yuki Naito (Jpn) & Lara Salden (Bel)

Court 12

11:30: (14) Anabel Medina Garrigues (Spa) & Arantxa Parra Santonja (Spa) v (2) Caroline Garcia (Fra) & Kristina Mladenovic (Fra), (1) Pierre-Hugues Herbert (Fra) & Nicolas Mahut (Fra) v (10) Henri Kontinen (Fin) & John Peers (Aus), Tracy Austin (USA) & Sandrine Testud (Fra) v Lindsay Davenport (USA) & Mary Joe Fernandez (USA), Henri Kontinen (Fin) & Heather Watson (Gbr) v (2) Bruno Soares (Bra) & Elena Vesnina (Rus), Jeremy Bates (Gbr) & Anders Jarryd (Swe) v Rick Leach (USA) & Cedric Pioline (Fra)

Court 14

11:00: (11) Djurabeck Karimov (Uzb) v (6) Yosuke Watanuki (Jpn), (5) Kayla Day (USA) v Varvara Gracheva (Rus), William Blumberg (USA) & Nathan Ponwith (USA) v Daniel Altmaier (Ger) & Djurabeck Karimov (Uzb), Zhima Du (Chn) & Wushuang Zheng (Chn) v (6) Kayla Day (USA) & Taylor Johnson (USA)

Court 16

11:00: (8) Geoffrey Blancaneaux (Fra) v (12) Miomir Kecmanovic (Ser), (14) Katarina Zavatska (Ukr) v (4) Anastasia Potapova (Rus), Juan Martin Jalif (Arg) & Francisco Vittar (Arg) v Tung-Lin Wu (Tpe) & Di Wu (Chn), (3) Miomir Kecmanovic (Ser) & Casper Ruud (Nor) v Riccardo Balzerani (Ita) & Enrico Dalla Valle (Ita)

jamie-murray-bruno-soares.jpgJamie Murray and Bruno Soares take on Julien Benneteau and Edouard Roger-Vasselin of France (Getty)

Court 17

11:00: (1) Stefanos Tsitsipas (Gre) v Evan Furness (Fra), (3) Amanda Anisimova (USA) v Claire Liu (USA), Gabriella Taylor (Gbr) v (2) Rebeka Masarova (Swi), Tim Ruehl (Ger) & Khumoun Sultanov (Uzb) v (2) Kenneth Raisma (Est) & Stefanos Tsitsipas (Gre)

Court 18

11:30: Jacco Eltingh (Ned) & Paul Haarhuis (Ned) v Sergio Casal (Spa) & Emilio Sanchez (Spa), Julien Benneteau (Fra) & Edouard Roger-Vasselin (Fra) v (3) Jamie Murray (Gbr) & Bruno Soares (Bra), (10) Alexander Peya (Aut) & Andreja Klepac (Slo) v (6) Lukasz Kubot (Pol) & Andrea Hlavackova (Cze), (5) Nenad Zimonjic (Ser) & Yung-Jan Chan (Tpe) v Scott Lipsky (USA) & Alla Kudryavtseva (Rus)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top